Nečtěte bulváry! Jsou k Jen lži pomluvy!


Johann Sebastian Bach

1. srpna 2009 v 19:14 |  Historie
Johann Sebastian Bach se narodil 21. března 1685 v Eisenachu ve středovýchodním Německu.
Bach vyrůstal v početné hudební rodině. V deseti letech osiřel a ujal se ho o 14 let starší bratr Johann Christoph. Od 15 let se o sebe začal starat sám. Zpíval v chlapeckém sboru a hrál na varhany. Když bylo Bachovi 23 let vrátil se zpátky do Výmaru, kde přijal místo dvorního varhaníka a komorního hráče. Pobyl zde devět let. Po konfliktu s místním vévodou chtěl Bach opustit toto povolání, avšak jeho zaměstnavatel ho nechal uvěznit. Po nekolika týdnech byl propuštěn
a odešel i ze služeb Výmarského vévody. Bach nastoupil na své poslední a nejdelší zaměstnaní, stal se městským chrámovým kantorem v Lipsku. Nejznámější díla jsou například Janovy pašie, Matoušovy pašie a Mši H moll... pro orchestr zkomponoval šest Braniborských koncertů. Bach je považován za největšího skladatele hudebních dějin. V jeho díle nenajdeme jedinou operu. Jeho tvorba obsahuje více než tisíc skladeb, některé se do součastnosti vůbec nedochovaly. Většina Bachovy tvorby je hudba církevní. Ke konci života měl potíže se zrakem, zhoršil se i jeho celkový zdravotní stav.
Zemřel v Lipsku 28. července 1750 ve věku 65 let. Po smrti upadlo jeho dílo v zapomění, jako významný představitel barokní hudby byl doceněn až na začátku 19. století.

Zajímavost:
- Bach se dvakrát oženil a měl celkem dvacet dětí, čtyři synové se stali známými hudebníky

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Click for a larger view