Nečtěte bulváry! Jsou k Jen lži pomluvy!


Ludwig van Beethoven

1. srpna 2009 v 12:48 |  Historie
Ludwig van Beethoven se narodil 16.prosince 1770 ve starobylém rýnském městě Bonnu.
Ludvíkovo dětství nebylo příliš radostné. Jeho otec ho pořád nutil ke hře na housle a klavír i pozdě večer, když se vrátil domů. Hudbu tak přímo nenáviděl. Učil se hrát na klavír, varhany, housle a violu. Od sedmi let veřejně vvystupoval a ve dvanácti letech složil první skladby na klavír.
Ve 22 letech roku 1792 odjel do Vídně, kde studoval a dirigoval a v roce 1796 navštívil také Prahu.
Zkomponoval devět nádherných symfonií. Pátá symfonie c moll Osudová, šestá symfonie F dur Pastorální a devátá symfonie d moll. Skladby pro klavír Sonáta cis moll Měsíční svit, C dur Valdštejnská a další. Pro housle napsal velmi náročný Koncert D dur a Sonátu F dur Jarní. Jediné operní dílo - opera Fidelio.
Beethoven se nikdy neoženil, všechny jeho vztahy skončily rozchodem. Zcela ohluchl a podlehl těžkou chorobu jater na kterou podlehl 26.března 1827 ve Vídni. Bylo mu 56 let a na pohřeb přišlo asi 20 000 lidí.
Zajímavost: při svém onemocnění mu často odsávali z břicha vodu, a to tak, že mu břicho rozřezali (a to vše bez narkózy) a trubičkou tekutiny odsávali. Toto podstoupil několikrát, ale pokaždé k ničemu, jelikož se mu v těle voda zase shromáždila.
Až v dnešní době se náhodou podařilo jeho pár vlasů dostat do speciální laboratoře (ve které byly místa zamluvená až tři roky dopředu, ale náhle se uvolnilo místo asi na šest hodin, a tak mohl být výzkum jeho vlasů urychlen). Zjistili, že v jeho těle bylo velké množství olova a kvůli tomu umřel.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Click for a larger view